Praca zawodowa wypełnia dużą część życia. Jednak by nie dać się zwariować, wolny czas poświęcam rodzinie, psiakowi i akwarystyce. Zaczynamy budowę tła strukturalnego (DIY do naszego baniaczka 500L. Jednocześnie zamierzamy zmienić biotop tegoż baniaczka na Tanganikę.
Co nam będzie potrzebna:
- pianka montażowa bez dodatków
- silikon akwarystyczny
- klej montażowy bez dodatków
- nóż do tapet
- linijka, ekierka, patyczki do szaszłyków
- CEKOL CS-12 jest wysoko-elastyczną, nienasiąkliwą, wodoszczelną, mrozoodporną i odporną na podgrzewanie zaprawą klejącą do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jest produktem wydajnym, praktycznym, łatwym w użyciu. Jest nietoksyczny w użyciu i podczas eksploatacji. CEKOL CS-12 może być stosowany w pomieszczeniach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej (np. żłobki, przedszkola, szpitale, zakłady zbiorowego żywienia, magazyny, chłodnie itp.).
- farby akrylowe w kolorach zależnych od tego jaki efekt chcemy osiągnąć
Zaczynam więc zabawę. Ja postanowiłem najpierw pianką montażową wykonać sporą ilość skałek, nanosząc niewielką ilość panki na kartki papieru (A4). Pamiętając o tym, że pianka zwiększa swoją objętość, nie przesadzajmy. Pianka piance nie równa. Jak korzystałem z dwóch firm i się okazało, że jedna pianka po wyschnięciu była od wewnątrz placka strasznie nadmuchana powietrzem, co nie jest wskazane. Do tego jest potem nie wygodne do obróbki i montażu na płytach styropianowych. Myślę, że lepiej jest najpierw na próbę kupić małe pojemniczki i sprawdzić jakie placki wychodzą. Placek musi być pełen, nie jak skała wulkaniczna.

Gdy nasze placki schną mam czas, na sklejenie konstrukcji naszego tła. Na szkielet wybrałem styropian 30mm grubości. Z powodu, że mój baniaczek ma 2m długości i ma wklejone wzmocnienia podłużne i poprzeczne mój konstrukcja musi być w trzech częściach . Inaczej nie dał bym rady włożyć tła do środka. Wyciąłem podstawę szkieletu o szerokości 25cm dla każdej z części. Następnie plecy konstrukcji, wymiar odpowiednio pomniejszony w wysokości o dwie grubości styropianu. Całość konstrukcji musi wejść pod wzmocnienia podłużne baniaczka. Zamierzam nie przyklejać tła do tylnej szyby. Teraz przydadzą się patyczki do szaszłyków. Wykrojone części kleimy ze sobą zachowując kąty proste, usztywniając konstrukcję do czasu wyschnięcia patyczkami.
Ty widzimy lewy komin filtracyjny. Góra lekko zabudowana będzie imitować lekki nawis.
Na zdjęciu widać dostawioną, część środkową. Na przodzie widać osłonę filtru wewnętrznego.
Tu widzimy już całą konstrukcję. Odpływy z filtrów zewnętrznych będą wyprowadzone pod tymi okapami.
Gdy już mam gotową konstrukcję, odstawiamy ją do wyschnięcia. Teraz można zabrać się za kształtowanie skał. Posłużymy się nożem do tapet i papierem ściernym. Wycinamy kamienie według wyobraźni i przewidzianego rozmieszczenia. Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu, należy lekko przeszlifować papierem by uzyskać powierzchnię w miarę równą. Podczas nanoszenia zaprawy będzie nam wygodniej. To samo zadanie przy porowatej powierzchni przysparzało by niepotrzebnego kłopotu.
Następny etap to wyklejanie konstrukcji szkieletu naszymi kamieniami. Ale to w następnym poście. :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz