Glony w akwarium i walka z nimi
Najczęściej na stracie zbiornika mamy do czynienia z zakwitem wody
Zakwit wody masowe pojawienie się jednego lub kilku gatunków, powodujące zmianę zabarwienia wody na zielone (zielenice), niebieskozielone (sinice), brunatne (okrzemki) lub czerwonawe (bruzdnice).
Glony w formie jednokomórkowe
Jednokomórkowa forma glony zielonego jest często nazywana zakwitem wody, bardzo często mylona jest z sinicą, która również tworzy zieloną zawiesinę. Różnica polega na tym ze zielenica tworzy lekko zielonkawą lub żółtawą wodę, dodatkowo wydziela się zapach specyficzny dla roślin wodnych w przeciwieństwie do sinicy gdzie tam jest to odór podobny do zepsutej wody.
Tego rodzaju glon pojawia się głównie przy nieprawidłowym oświetleniu mianowicie wówczas, gdy jego widmo przesunięte jest w kierunku czerwonym.
Największe pojawianie się tego typu glonu było przy zastosowaniu świetlówek o 3000 K - 4000 K, przy oświetleniu 6500 niemal w wcale się nie pojawiają. Natomiast przy zastosowaniu świetlówek 8500 K - 10000 K częściej występują glony innego gatunku niż zielenice jednokomórkowe.
- w postaci zielonych plamek
- w postaci zielonych krótkich nitek do 1,5 mm długości
- w postaci długich zielonych delikatnych nitek
- w formie podobnej do ludzkich włosów, czyli grubsze od wyżej wymienionej formy, są one kruche i jednym końcem przytwierdzają się do przedmiotów
- w formie jednokomórkowej zawiesiny pływającej.
Pojawiają się w skutek nadwyżek związków takich jak Żelazo (Fe), Siarka (Sn) a także Azotanów i Fosforanów.
Wzrost (NO3) od 80-140mg/l powoduje gwałtowny wzrost glonów. Takie stężenie jest już szkodliwe dla ryb.
Kolejna istotna sprawa to odpowiednie oświetlenie, znacznie lepiej jest zastosować świetlówki mieszane z K 6000 - 6500.
Bardziej radykalne sposoby usuwania glonów np. z roślin to kąpiel w wybielaczu. Stosunek 1/20 (jedna łyżka wybielacza / 20 łyżek wody) zanurzyć roślinę liściani, nie zanurzać korzeni. Czas zanurzenia około 30sek. Potem roślinę umieszczamy w naczyniu z wodą uzupełnioną w środek do usuwania chloru z wody.
Jeśli oświetlenie mamy właściwe to:
Potwierdza się zasada niedoboru czegoś. Glon niedoboru, czyli rośnie wtedy gdy czegoś brakuje. Zastosuj zaciemnienie akwarium na 4 dni, ale po włączeniu światła glony wróciły. Zaciemnij akwarium na kolejne 4 dni, równocześnie badamy wody, kiedy włączymy ponownie światło dodajemy siarczanu magnezu, którego jak przypuszczam brakuje w akwarium. Glony już się nie pojawią.